یا قتیل العبرات

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز مشکل در تهیه فایل مورد نظر خود به شماره 09215940565 در واتساپ پیام دهید. با تشکر

پاسخ سؤالات آزمایش کروماتوگرافی گازی (GC)

پاسخ سؤالات آزمایش کروماتوگرافی گازی (GC)

 

هر گونه کپی برداری از مطالب از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی نداره ؛)

ولی لطفاً جهت احترام به زحمات تیم ما که گاهی برای پیدا کردن جواب یکی از این سؤالا چندین ساعت وقت میگذاشتن، در صورت کپی کردن منبع مطلب (فروشگاه فایل مراد) ذکر شود.

word + Pdf ... قابل ویرایش | 45 صفحه!

 

کروماتــوگرافــی گازی (GC)

1) تفاوت آشکارسازهای TCD و FID را بنویسید.

* حساسیت FID هزار برابر بیشتر از TCD است.
TCD نسبت به دما و سرعت جریان گاز حساسیت بالاتری دارد.
* پایداری خط پایه TCD کمتر از FID است.
* تخریب نمونه در TCD کمتر از FID است.
TCD نیاز به مراقبت بیشتر و اطمینان از جاری‌بودن گاز حامل جهت جلوگیری از سوختن فیلامان
* قابلیت اعتماد و سهولت کاربرد FID بیشتر از TCD است.
* تکرارپذیری FID بهتر از TCD است.
* جواب خطی مناسب نسبت به نمونه‌ها در FID بیشتر از TCD است.
* زمان جوابدهی FID مستقل از سرعت جریان می‌باشد.
* FID دامنه‌ی خطی گسترده‌تر و بهتر نسبت به TCD دارد.
* حجم موثر TCD نسبت به FID بیشتر می‌باشد.
* TCD به مواد آلی و معدنی واکنش می‌دهد اما FID به مواد آلی که قابلیت پیرولیز شدن دارند پاسخ می‌دهد. (موادی مانند آب، اکسیدهای نیتروژن، CO، N2 و... تف کافت نمی‌شوند.)

مقایسه حدتشخیص آشکارسازها

گستره ی خطی بودن آشکارسازها

مقایسه‌ی حد تشخیص و گستره‌ی خطی بودن پاسخ آشکارسازها

2) هدایت‌های حرارتی انواع گازهای حامل را بنویسید.

هدایت حرارتی انواع گازهای حامل

http://s9.picofile.com/file/8328175342/04.png

جدول هدایت حرارتی گازهای مختلف نسبت به گازهای حامل

3) اثر دمای ستون بر جداسازی پیک‌ها و (Retention time) را بنویسید.

زمان ماند (RT)، مدت زمانی است که یک نمونه پس از تزریق در ستون می‌گذراند. اگر یک نمونه شامل چندین جز باشد، هر جز ترکیب با یک زمان متفاوتی در ستون می‌ماند. زمان ماند در واحد ثانیه یا دقیقه بیان می‌شود. به طور کلی (RT) به 6 عامل زیر بستگی دارد:

1. دمای ستون؛

2. دبی جریان گاز حامل؛

3. فشار بخار؛

4. تشابه قطبیت نمونه با فاز ساکن؛

5. طول ستون؛

6. مقدار ماده تزریقی؛

1- دمای ستون: یک ستون با دمای بیش از حد بالا زمان ماند را خیلی کوچک می‌کند که سبب یک جداسازی خیلی ضعیف می‌شود، زیرا همه‌ی اجزای نمونه در فاز گازی باقی می‌مانند و متوقف می‌شوند. اگر اجزا قابلیت Interact با فاز ساکن را داشته باشند جداسازی بهینه اتفاق می‌افتد، همچنین اگر اجزا با فاز ساکن Interact نداشته باشند، زمان ماند کاهش می‌یابد و کیفیت جداسازی بسیار پایین می‌آید زیرا تفاوت‌ها در RT دیگر قابل آشکارسازی نیستند. بهترین جداسازی معمولاً برای گرادیان دمایی به دلیل تفاوت در قطبیت و نقطه جوش مشاهده می‌شود.

2- دبی جریان گاز حامل: دبی جریان بالا RT را کاهش می‌دهد که سبب مشاهده‌ی یک جداسازی ضعیف می‌شود زیرا اجزای نمونه زمانی بسیار کوتاه برای Interact با فاز ساکن دارند و فقط از طریق ستون تحت فشار قرار داده می‌شوند.

3- فشار بخار: نقطه جوش یک ترکیب اغلب وابسته به قطبیت است. نقطه جوش پایین‌تر و فشار بخار بالاتر سبب کاهش RT می‌شود زیرا اجزای نمونه مدت زمان بیشتری در فاز متحرک (گازی) به سر می‌برند، به همین دلیل است که از حلال‌های کم جوش مانند دی‌اتیل‌اتر و دی‌کلرومتان برای حل کردن یک نمونه استفاده می‌کنند. درجه حرارت ستون نباید از نقطه جوش بالاتر باشد زیرا خیلی از ترکیبات (حتی جامدات) در هر دمایی یک فشاربخار غیر صفر (non zero) دارند. دلیل این که ما نمی‌توانیم بعضی از مواد مانند نفتالن (0.084 میلیمتر جیوه در 25 درجه سانتیگراد) و isoborneol (0.084 میلیمتر جیوه در 25 درجه سانتیگراد) و... را بو کنیم نیز مصداق همین موضوع می‌باشد.

بنابراین به طور کلی یک ترکیبی که در دمای بالاتر از دمای ستون می‌جوشد تقریباً همه‌ی زمان خود را صرف شدن به عنوان یک مایع در ابتدای ستون می‌کند. بنابراین نقطه جوش بالا به معنای زمان ماند بالا است.

4- تشابه قطبیت فاز ساکن با نمونه: اگر قطبیت فاز ساکن و نمونه مشابه باشند RT افزایش می‌یابد زیرا ترکیب Interact قوی‌تری با فاز ساکن خواهد داشت در نتیجه در دمای یکسان ترکیبات قطبی در فاز ساکن قطبی، RT بزرگتر از ترکیبات غیر قطبی در فاز ساکن قطبی دارند.

5- طول ستون: ستون بلندتر به طور کلی قدرت جداسازی را بهبود می‌بخشد. زمان ماند متناسب با افزایش طول ستون، افزایش می‌یابد (به دلیل افزایش نفوذ طولی داخل ستون) که سبب به دست آمدن پیکی قابل توجه می‌شود.

6- مقدار ماده‌ی تزریقی: در حالت ایده‌آل پیک‌ها در یک کروماتوگرام توسط یک شکل متقارن (منحنی گوسی) نمایش داده می‌شوند. اگر بیش از حد نمونه به داخل ستون تزریق شود RT کمتر و جداسازی ضعیف‌تر می‌شود و یک پیک غیر قابل توجهی خواهیم داشت. در این مواقع از تکنیک Split استفاده می‌شود.

4) ستون‌هایی که جداسازی در آن‌ها براساس غربالگری مولکولی (Molecular sieve column) می‌باشد را توضیح دهید.

در جداسازی مواد باید به خصوصیات آن‌ها مثل جرم، حجم و خواص شیمیایی آن‌ها توجه کرد. بر حسب هر خاصیتی، روش فیلتر کردن مخصوصی استفاده می‌شود.

فرآیندهای جداسازی به دو صورت هستند:

 • غربال مولکولی (Molecular sieving)
 • غربال کوانتومی (Quantum sieving)

غربال مولکولی:غربال مولکولی فرآیندی است که طی آن به خاطر تفاوت اندازه (حجم) و خواص شیمیایی مولکول‌ها، می‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد. برای این کار از موادی استفاده می‌شود که دارای روزنه‌های بسیار ریز یا به اصطلاح میکرو روزنه (Micro porous) می‌باشند. غربال مولکولی اغلب در صنعت برای تصفیه جریان گاز و در آزمایشگاه شیمی برای جداسازی و خشک کردن مواد برای شروع واکنش به کار می‌رود.

غربال مولکولی

زئولیت:

زئولیت یک ماده معدنی است که عمدتاً از آلومینوسیلیکات تشکیل شده و کاربرد تجاری عمده آن در صنایع یه عنوان جاذب سطحی است. واژه زئولیت در اصل در سال 1756 توسط کانی شناس سوئدی ابداع شد. نام زئولیت از ترکیب دو واژه یونانی، به معنی "جوش" و "سنگ" تشکیل شده است. زئولیت‌ها به طور گسترده‌ای در صنعت برای تصفیه آب، به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد پیشرفته استفاده می‌شود. مهمترین استفاده زئولیت در تولید پاک‌کننده‌های لباس است.

زئولیت‌ها سیلیکات‌های آبدار می‌باشند، و پیوند آبدار در آن‌ها بسیار سست است، به طوریکه در دمای پایین، آب خود را از دست می‌دهند. قابلیت تعویض یونی آن‌ها زیاد است. زئولیت‌ها هم به روش طبیعی و هم به روش مصنوعی تشکیل می‌گردند. فرمول پایه زئولیت‌ها عبارتست از:

انواع مواد متخلخل

[(M+, M2+0.5) AlO2] x. [SiO2] y. [H2O] z

+M: کاتيون‌هاي فلز قليايي و 2+M: کاتيون‌هاي قليايي خاکي.

یکی از موارد مصرف زئولیت‌ها فیلتر مولکولی می‌باشد. چنانچه زئولیت‌ها در دمای 350 تا 400 درجه سانتی‌گراد برای مدت چند ساعت حرارت داده شوند آب موجود در مجاری و فضای کانال مانند، آزاد و به زئولیت بدون آب تبدیل می‌شود. قطر فضاهای کانال مانند، مشخص و تابع ترکیب شیمیایی زئولیت است. قطر این فضا در زئولیت پتاسیم‌دار 13 آنگستروم، سدیم‌دار 4 آنگستروم و برای کلسیم‌دار 5 آنگستروم است. موادی که ابعاد مولکول آن‌ها کمتر از قطر فضای زئولیت باشد جذب شده و آن‌هایی که بزرگ‌تر هستند جذب نخواهند شد.

فیلتر(غربال) مولكولی:

چنانچه زئولیت‌ها در دمای  350 تا 400  درجه سانتیگراد برای چند ساعت حرارت داده شوند، آب موجود در مجاری و فضای كانال مانند آن‌ها آزاد می‌شود و زئولیت‌های بی‌آب بدست می‌آیند. قطر فضاهای كانال مانند، مشخص و تابع تركیب شیمیایی زئولیت‌ها است. قطر این فضاها در زئولیت‌های پتاسیم‌دار، سدیم‌دار و كلسیم‌دار به ترتیب 4،3 و5 آنگستروم است. موادی كه ابعاد مولكولی آن‌ها كمتر از قطر فضای زئولیت باشد، جذب می‌شوند و آنهایی كه بزرگتر هستند، دفع خواهند شد. قابلیت جذب سطحی بعضی از زئولیت‌ها تا 30 درصد وزن آن‌ها است. جانشینی كلسیم به جای سدیم به میزان 30 درصد قطر كانال‌های زئولیت را افزایش می‌دهد و جانشینی پتاسیم به جای سدیم موجب كاهش قطر كانال می‌شود. زئولیت‌ها می‌توانند مواد سمی یا مواد با فعل و انفعال زیاد را در خود جذب كنند و به این ترتیب استفاده از مواد سمی جذب شده امكان‌پذیرگشته است. از زئولیت‌ها در پلیمریزه كردن پلیمرها ولاستیك‌ها و همچنین در چاپ‌های رنگی استفاده می‌شود.

زئولیت‌ها به عنوان جداکننده گازها:

بر اساس خواص جذب سطحی و غربال مولکولی زئولیت‌ها، مولکول‌های متفاوت ثابت‌های تعادلی متفاوتی برای جذب و ضرایب نفوذ متفاوتی در داخل حفره‌های زئولیتی دارند. زئولیت‌ها بدلیل داشتن ساختمان حفره‌های غربال مولکولی و جدا کردن گازها کاربرد گسترده‌ای دارد.

عوامل موثر در نفوذ مولکول‌ها به اسکلت زئولیت عبارتند از:

 • اندازه و شکل دریچه‏های ورودی کانال‌ها و حفرات زئولیت؛
 • اندازه و شکل مولکول‌های مهمان؛
 • تعداد، محل و اندازه کاتیون‌های قابل تعویض؛
 • وجود یا عدم وجود نقص در ساختار کریستالی که معمولاً در اثر جابجا شدگی توده ماده و بسته شدن یا باریک شدن بعضی از راه‌های نفوذ به شبکه اتفاق می‏افتد؛
 • حضور یا عدم حضور مولکول‌های مهمان دیگر که قویاً بوسیله شبکه نگهداری می‏شوند مانند آب، آمونیاک و نمک‌ها که در فرایند جذب موثرند.

انواع غربال مولکولی

جدول قطر بحرانی مولکول‌های گازهای مختلف

جدول قطر بحرانی مولکول‌های گازهای مختلف

تکنیک غربالگری مولکولی بیشتر در کروماتوگرافی غربال مولکولی و بیشتر از زئولیت استفاده می‌شود.

تکنیک غربال مولکولی

مکانیزم:

اساس کار بر جذب مولکول‌های ریز داخل منافذ ماده متخلل و عبور مولکول‌های درشت از کنار ذرات ماده متخلل می‌باشد به این صورت که مخلوطی حاوی مولکول‌هایی با اندازه‌های مختلف بر روی ستون ریخته می‌شود، مولکول‌های بزرگتر از طریق فضاهای بین ذرات عبور داده و جمع‌آوری می‌شوند، زیرا مولکول‌های بزرگتر نمی‌توانند از منافذ بسیار ریز ذرات عبور کنند. از سوی دیگر مولکول‌های کوچک از طریق منافذ ریز داخل ذرات شده و از حلال جدا می‌شوند، سپس مولکول‌های کوچک در یک جریان جداگانه جمع‌آوری می‌شوند.

5) کاربردهای کروماتوگرافی گازی (GC) را بنویسید.

GC در صنایع مختلفی اعم از داروسازی، محیط زیست، بهداشت صنعتی، نفت، سوخت‌های زیستی، کشاورزی، محصولات غذایی و آشامیدنی، عطر و عصاره، آرایش و بهداشتی، بالینی، پزشکی قانونی، علوم زیستی و... کاربردهای زیادی دارد که به عنوان مثال چند نمونه ذکر می‌کنیم:

 • آنالیز زیست محیطی و مطالعه میزان آلودگی هوا، آب و خاک؛
 • تجزیه و تحلیل انواع سم‌ها، ترکیبات سمی، حلال‌ها و ترکیبات آلی؛
 • اندازه‌گیری غلظت ترکیبات فرار در مواد غذایی به خصوص آبمیوه‌ها؛
 • تعیین خلوص داروها و اطلاع از هویت محصولات دارویی سنتز شده؛
 • تجزیه و تحلیل مواد مخدر و میزان الکل موجود در خون.

6) چرا با افزایش میلی‌آمپر اعمالی به آشکارساز TCD حساسیت افزایش می‌یابد؟

آشکارساز هدایت حرارتی از اطاقکی تشکیل می‌شود که حاوی چهار مخزن بوده و هر مخزن حاوی یک رشته باریک از سیم مقاومت نازک فلزی (پلاتین) می‌باشد که به وسیله‌ی یک جریان الکتریکی ضعیف گرم می‌شود. گاز حامل از روی این رشته‌ها عبور می‌کند. مسیرهای گاز طوری طراحی شده‌اند که مخزن‌ها به صورت جفت جفت به همدیگر راه داشته و کلاً دو کانال تشکیل می‌شود، بدین ترتیب که یک جفت مخزن به عنوان کانال مرجع بوده و از داخل آن فقط گاز حامل خالص عبور می‌کند در صورتی که یک جفت مخزن دیگر به عنوان کانال اندازه‌گیری بوده و داخل آن گاز مخلوط شده با نمونه عبور می‌کند.

تا زمانی که از درون هر دو کانال گاز حامل عبور کند چون مقاومت دو کانال یکسان است در بخش مرکزی پل وتستون جریانی نداریم. وقتی نمونه وارد یکی از کانال‌ها می‌شود چون هدایت حرارتی آن کمتر از گاز حامل است منجر به افزایش مقاومت شده و جریانی مشاهده می‌شود که این جریان به ولتاژ تبدیل شده و پیک ایجاد می‌شود.

عوامل موثر در حساسیت آشکارساز TCD:

1- گاز حامل: هر چه قابلیت هدایت گرمایی گاز حامل بیشتر باشد حساسیت نیز بیشتر خواهد شد به همین جهت گازهای H2 و He به عنوان گاز حامل برای این آشکارساز مناسب می‌باشند.

2- جریان الکتریکی: افزایش شدت جریان الکتریکی باعث افزایش درجه حرارت فیلامان‌ها (المنت‌ها) شده که این افزایش دما باعث افزایش اختلاف مقاومت بین شاخه‌ی (گاز حامل) و (گاز حامل + نمونه) در پل وتستون می‌شود در نتیجه طبق قانون اهم مقدار مقاومت با مقدار ولتاژ رابطه‌ی مستقیم دارد یعنی هر چه مقاومت بیشتر شود، ولتاژ نیز بیشتر می‌شود پس در نتیجه چون دستگاه مقدار ولتاژ را به سیگنال(پیک) تبدیل می‌کند، پس با افزایش شدت جریان اعمالی، حساسیت بالا رفته و پیکی خوب و قابل ملاحظه‌ای را به دست می‌آوریم. در این جا نیز باید به این نکته توجه کرد که شدت جریان اعمالی به آشکارساز نیز حدی دارد، اگر جریان الکتریکی بیش از حد اعمال شود المنت‌ها می‌سوزند. نمودار زیر ماکزیمم جریان اعمالی به آشکارساز را در دماهای مختلف برای سه گاز حامل نشان داده است:

جریان اعمالی به آشکارساز

نمودار ماکزیمم جریان اعمالی به آشکارساز

7) اثر گاز حامل (نوع و ویسکوزیته) بر منحنی واندیمتر را بنویسید.

متوسط سرعت خطي گاز حامل: عبارت است از نسبت طول ستون به كل زماني كه طول مي‌كشد تا گاز حامل طول ستون را طي كند .براي بدست آوردن مقدار عددي متوسط سرعت خطي گاز حامل، از يك تركيب سبك مانند متان كه از زمان تزريق تا رسيدن تركيب به آشكارساز را اندازه‌گيري مي‌كنند. از تقسيم طول ستون براين زمان، متوسط سرعت خطي گاز حامل بدست مي‌آيد.

جريان حجمي:  برابر است با حجمي از گاز حامل كه در واحد زمان از ميان ستون عبور مي‌كند سرعت جريان حجمي گاز حامل،تابعي از قطر ستون است در حاليكه متوسط سرعت خطي مستقل از قطر ستون مي‌باشد. اين ويژگي سبب شده است كه متوسط سرعت خطي ملاكي براي مقايسه سرعت گاز در دو ستون با قطر متفاوت باشد. در آزمايشگاه كارخانه سازنده، سرعت خطي بهينه هرستون اندازه‌گيري شده و به عنوان بخشي از اطلاعات شناسنامه‌اي ستون در اختيار خريدار قرار داده مي‌شود اگرچه به كمك معادلات وان ديمتر تعيين مقدار سرعت خطي بهينه گاز حامل دريك آناليز مشخص، ممكن مي‌شود اما همواره بهترين مقدار سرعت خطي به روش تجربي و در شرايط آزمايشگاه به دست مي‌آيد.

معادله واندیمتر: معادله واندیمتر در کروماتوگرافی به واریانس در واحد طول ستون جداسازی، نسبت به سرعت خطی فاز متحرک با در نظر گرفتن خواص فیزیکی، جنبشی و ترمودینامیکی آن مربوط می‌شود.

معادله ی واندیمر

 • ارتفاع معادل بشقابک نظری = HETP(H)
 • عبارت نفوذ گردابی = A
 • نفوذ مولکولی (ضریب نفوذ ذرات شسته شده در جهت طولی در نتیجه ی پراکندگی) = B
 • سرعت جریان = u
 • مقاومت در برابر ضریب انتقال جرم آنالیت میان فاز ساکن و ثابت = C
 • عبارت نفوذ طولی: B/u
 • عبارت سرعت انتقال جرم: Cu

نمودار واندیمر

سرعت خطی گاز حامل یا سرعت جریان مستقیماً روی زمان ماند و بهره‌وری تأثیر می‌گذارد. انتخاب و تنظیم گاز حامل برای به دست آوردن بهترین زمان تجزیه و تحلیل ضروری است. سرعت خطی گاز حامل با تنظیم فشار گاز حامل در ستون کنترل می‌شود. تنظیم فشار به نوع گاز حامل، طول، قطر و درجه حرارت ستون و سرعت خطی مورد نظر بستگی دارد. در ستون مویین متوسط سرعت خطی (u) اندازه‌گیری بهتر و معنی‌دارتر از نرخ سرعت جریان گاز حامل (F) می‌باشد. منحنی‌های وان دیمتر ارتباط میان سرعت جریان خطی گاز حامل و بازدهی و کارایی ستون را به بهترین صورت ممکن نشان می‌دهد. یکی از نتایج سودمندی که از منحنی‌های وان دیمتر قابل استخراج است سرعت جریان بهینه گاز حامل است. با چنین سرعتی کارایی سیستم کروماتوگرافی حداکثر خواهد شد زیرا در این شرایط ارتفاع هم‌ارز از سینی‌های فرضی (H) کمترین مقدار خود را دارد. همچنین از نمودارهای وان دیمتر می‌توان دانست که دامنه تغییرات مجاز سرعت گاز حامل چقدر است.

منحنی واندیمتر نشان می‌دهد که متوسط سرعت خطی حداکثر بهره‌وری (upot) را فراهم می‌کند، این مقدار جایی است که در آن منحنی به کوچکترین مقدار H می‌رسد و در پایین‌ترین نقطه در منحنی سهمی شکل می‌باشد. در منحنی واندیمتر هر چه از متوسط سرعت خطی (upot) دورتر شویم بهره‌وری نیز کمتر می‌شود. بیشتر آنالیزها در مقادیری بالاتر از (upot) انجام می‌شوند، این مقادیر را (OPGV) مقدار سرعت عملی بهینه می‌نامند. متوسط سرعت خطی جایی است که ماکزیمم بهره‌وری در واحد زمان به دست می‌آید.

N2، H2 و He از رایج‌ترین گازهای حامل در ستون مویین GC هستند. اگر چه (upot) N2 در متوسط سرعت خطی نسبتاً کم است اما بهره‌وری بالاتری را فراهم می‌کند. تیزی منحنی N2 به معنی آن است که تغییرات کوچک در متوسط سرعت خطی منجر به تغییرات بزرگی در میزان بهره‌وری می‌شود. کم بودن متوسط سرعت خطی در (upot)، تیز بودن نمودار و کاهش شدید بهره‌وری در نرخ جریان‌های بالاتر، N2 را یک گاز حامل با مطلوبیت کم برای ستون مویین GC تبدیل کرده است. (upot) هلیم در یک متوسط سرعت خطی بالاتر با بهره‌وری کمتر نسبت به گاز N2 می‌باشد. (upot) هیدروژن در بین سه نوع گاز حامل شایع بالاترین می‌باشد. (upot) بالای هیدروژن منجر به تعداد آنالیزهای کمتری می‌شود. همچنین رنج گسترده‌ی بهره‌وری بالای گاز حامل هیدروژن، این گاز را به عنوان بهترین گاز حامل برای نمونه‌هایی که شامل اجزایی هستند که در محدوده‌ی دمایی (نه تک دما) تبخیر و شسته می‌شوند تبدیل کرده است.

محدوده ی دمایی

ویسکوزیته گاز حامل

وسکوزیته گاز حامل یک پارامتر وابسته به دما است. با افزایش دما ویسکوزیته گاز حامل افزایش می‌یابد. در هنگام استفاده از برنامه‌ریزی دمایی برای گاز حامل با فشار ثابت، ویسکوزیته گاز افزایش و متوسط سرعت خطی کاهش خواهد یافت.

ویسکوزیته گاز حامل

ویسکوزیته گاز در کروماتوگرافی

________________________________________

پاسخ سؤالات آزمایش‌های شیمی دستگاهی (اسپکتروفتومتری UV-Vis / شناسایی کیفی توسط طیف IR / طیف‌سنجی نشر اتمی شعله‌ای / کروماتوگرافی گازی) به رایگان در اختیار شما قرار داده شده است و می تونید با گشتی تو سایت پاسخ باقی سؤالات رو پیدا کنید.

لازم به ذکره که تمامی این سؤالات به صورت یکجا تو یه فایل کامل (45 صفحه‌ای) موجوده که شما می‌تونید فایل را تهیه و همه‌ی سؤالات رو یکجا داشته باشید.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileQA_1954524_3547.zip10 MB

پاسخ سؤالات آزمایش طیف سنجی نشر اتمی شعله ای (Flame photometry)

پاسخ سؤالات آزمایش طیف سنجی نشر اتمی شعله ای (Flame photometry)   هر گونه کپی برداری از مطالب از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی نداره ؛) ولی لطفاً جهت احترام به زحمات تیم ما که گاهی برای پیدا کردن جواب یکی از این سؤالا چندین ساعت وقت میگذاشتن، در صورت کپی کردن منبع مطلب (فروشگاه فایل مراد) ذکر شود. word + Pdf ... قابل ویرایش | 45 صفحه!   طیف‌سنجی نشر اتمی شعله‌ای (Flame photometry) 1) چه موقع و چرا از افزایش استاندارد استفاده می&zwn ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

پاسخ سؤالات آزمایش شناسایی کیفی توسط طیف IR

پاسخ سؤالات آزمایش شناسایی کیفی توسط طیف IR   هر گونه کپی برداری از مطالب از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی نداره ؛) ولی لطفاً جهت احترام به زحمات تیم ما که گاهی برای پیدا کردن جواب یکی از این سؤالا چندین ساعت وقت میگذاشتن، در صورت کپی کردن منبع مطلب (فروشگاه فایل مراد | moraddl.ir) ذکر شود.   شناسایی کیفی توسط طیف IR 1) فرمول ضریب کمبود هیدروژن را بنویسید. با در دست داشتن فرمول مولکولی، می‌توان اطلاعات زیادی را در مورد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

پاسخ سؤالات آزمایش های اسپکتروفتومتری ماوراء بنفش- مرئی (UV-Vis)

پاسخ سؤالات آزمایش های اسپکتروفتومتری ماوراء بنفش- مرئی (UV-Vis)   هر گونه کپی برداری از مطالب از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی نداره ؛) ولی لطفاً جهت احترام به زحمات تیم ما که گاهی برای پیدا کردن جواب یکی از این سؤالا چندین ساعت وقت میگذاشتن، در صورت کپی کردن منبع مطلب (فروشگاه فایل مراد) ذکر شود. word + Pdf ... قابل ویرایش | 45 صفحه!   اسپکتروفتومتری ماوراء بنفش- مرئی (UV-Vis) 1) طیف‌های مربوط به KMnO4 و K2Cr2O7 را رسم کنید. 2) علت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

گزارش کار طیف نورسنجی ماوراء بنفش- مرئی

گزارش کار طیف نورسنجی ماوراء بنفش- مرئی   گزارش کار بسیار کامل آزمایش طیف نورسنجی ماوراء بنفش- مرئی که به اندازه گیری غلظت مجهول پتاسیم پرمنگنات (KMnO4) به وسیله تکنیک دستگاهی اسپکتروفتومتری Vis-UV و با استفاده از نمودار کالیبراسیون می پردازد. Word + Pdf  ... قابل ویرایش! 18 صفحه!   این گزارش کار شامل مقدمه و تئوری کامل، روش های محلول سازی، آموزش کار با دستگاه، روش آزمایش، شرح عملی آزمایش به همراه داده ها، محا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

گزارش کار آزمایش فلیم فتومتری

گزارش کار آزمایش فلیم فتومتری   گزارش کار و تحقیق جامع آزمایش فلیم فتومتری که به بررسی اندازه گیری مقدار سدیم موجود در آب شهری با روش نشر اتمی شعله ای می پردازد. Word + Pdf ... قابل ویرایش! 21 صفحه!   این گزارش کار شامل مقدمه و تئوری کامل، روش های کلی در اندازه گیری اتم ها، طیف سنجی جذب اتمی، طیف سنجی فلورسانس اتمی، نشر شعله ای، روش های اتم سازی، دستگاهوری طیف سنجی نشر اتمی، روش کار با دستگاه، روش آزمایش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

گزارش کار آزمایش شناسایی کیفی طیف IR تولوئن و آسپرین

گزارش کار آزمایش شناسایی کیفی طیف IR تولوئن و آسپرین   گزارش کار و تحقیق بسیار کامل  آزمایش شناسایی کیفی تولوئن و آسپرین توسط طیف ATR و IR. Word + Pdf  ... قابل ویرایش! 20 صفحه!   این گزارش کار شامل مقدمه و تئوری کامل، دستگاهوری IR، آماده سازی نمونه ها برای طیف گیری، کاربردهای IR، روش های محلول سازی، روش آزمایش، شرح عملی آزمایش به همراه داده ها، محاسبات، تصاویر و نمودارهای طیف ATR و IR مربوط به هوا و آسپرین و تولوئن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

گزارش کار کروماتوگرافی گازی (GC)

گزارش کار کروماتوگرافی گازی (GC)   گزارش کار و تحقیق بسیار کامل آزمایش کروماتوگرافی گازی از سری آزمایش های شیمی تجزیه دستگاهی. Word + Pdf  ... قابل ویرایش 24 صفحه!   این گزارش کار شامل معرفی و شرح قسمت های مختلف دستگاه کروماتوگرافی گازی و همچنین آموزش کار با دستگاه همراه با تصاویر و نمودارها می باشد. از این گزارش کار کامل می توان به عنوان تحقیق نیز استفاده نمود.     ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

گزارش کار طیف سنجی نشر اتمی شعله ای

گزارش کار طیف سنجی نشر اتمی شعله ای   گزارش کار و تحقیق بسیار کامل آزمایش طیف سنجی نشر اتمی شعله ای که به بررسی اندازه گیری مقدار پتاسیم و کلسیم موجود در آب شهری با روش نشر اتمی شعله ای می پردازد. Word + Pdf  ... قابل ویرایش! 17 صفحه!   این گزارش کار شامل مقدمه و تئوری کامل، روش های کلی در اندازه گیری اتم ها، طیف سنجی جذب اتمی، طیف سنجی فلورسانس اتمی، نشر شعله ای، روش های اتم سازی، دستگاهوری طیف سنجی نشر اتمی، رو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

گزارش کار شناسایی کیفی توسط طیف IR

گزارش کار شناسایی کیفی توسط طیف IR   گزارش کار و تحقیق بسیار کامل  آزمایش شناسایی کیفی توسط طیف IR. Word + Pdf  ... قابل ویرایش! 20 صفحه!   این گزارش کار شامل مقدمه و تئوری کامل، مفاهیم اولیه طیف سنجی IR، آماده سازی نمونه ها برای طیف گیری، کاربردهای IR، روش های محلول سازی، روش آزمایش، شرح عملی آزمایش به همراه داده ها، محاسبات، تصاویر و نمودارهای طیف IR مربوط به هوا و پلی استایرن و بنزوییک اسید به هم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان