السلام علیکِ یا فاطمه الزهرا سلام الله علیها

اطلاعیه فروشگاه

انجام هرگونه پروژه ی دانشجویی شامل گزارش کار، تحقیق، مقاله، کارآموزی، پاورپوینت و... و همچنین مشاوره و انجام ثبت اختراع و ثبت شرکت با قیمت توافقی. شما می توانید پروژه های درخواستی خود را از طریق پیامک، پیام رسان ها و یا از قسمت پشتیبانی با ما در میان بگذارید. شماره تماس (مرادزاده): 09199842990 و 09215940565

تولید اتیلن از اتانول (بخش دوم)

تولید اتیلن از اتانول (بخش دوم)

 

در این بخش قصد داریم تا نحوه‌ی تولید اتیلن از اتانول را با هم بررسی کنیم. این بخش از دو قسمت تشکیل شده که تو قسمت دوم، یوروپتنت (ثبت اختراع) با شماره ثبت EP2594546A1 و با موضوع "فرآیندی برای تولید اتیلن با آبگیری از اتانول" رو ترجمه و بررسی کردیم.

امیدوارم که این متن براتون مفید باشه؛ پس با ما همراه باشید:

 

فرآیندی برای تولید اتیلن با آبگیری از اتانول

این فرایند ترجیحاً برای اتانول زیست توده که "اتانول زیستی" یا "اتانول آبدار" نیز نامیده می‌شود، طراحی شده و شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • در معرض قرار دادن یک ماده خام حاوی اتانول برای آبگیری (dehydration) و تولید یک جریان الفینی شامل اتیلن و آب؛
 • خشک‌کردن حداقل بخشی از جریان الفین، که فرایند مذکور شامل اضافه‌کردن یک عامل کاهنده به بخشی از جریان الفین قبل از خشک شدن آن می‌باشد.

اختراع حاضر مربوط به یک فرایند برای تولید اتیلن با آبگیری از اتانول (ترجیحاً زیست توده) می‌باشد که می‌تواند محصولات خاصی نظیر پلی اتیلن یا dichloroethane (DCE)  و محصولات اختیاری نظیر وینیل کلرید و پلی وینیل کلرید را تولید نماید. البته تولید پلیمر اتیلن یکی از مشکلاتی است که در این فرآیند وجود دارد.

در این اختراع، مخترع ابتدا مشکلات موجود مثل استفاده از سوخت‌های فسیلی، دمای بالا (حدود 300 درجه سانتیگراد)، درصد کم تبدیل و... در آبگیری از اتانول برای تبدیل به اتیلن را ذکر کرده است. سپس با طراحی فرآیند جدید و با استفاده از  عوامل کاهنده سعی در برطرف کردن این مشکلات داشته است.

عامل کاهنده: یک عنصر یا ترکیبی است که در یک واکنش اکسایش- کاهش، یک الکترون به گونه‌ی دیگر می‌دهد. در این اختراع عوامل کاهنده آن‌هایی هستند که ترجیحاً قادر به کاهش آلدهیدها و کتون‌ها به خصوص آلدهیدهایی مثل استالدهید هستند.

همچنین با توجه به دلایلی که ذکر کرده است، این فرآیند در شرایط قلیایی بهتر انجام می‌شود بنابراین استفاده از کاهنده‌هایی که در شرایط قلیایی فعال‌اند در اولویت هستند؛ کاهنده‌هایی مثل: هیدریدهای فلزی، مانند هیدرید لیتیم آلومینیوم و سدیم تترا هیدروبورات، و کاهش ترکیبات گوگردی مانند سولفیت سدیم، سولفیت آمونیوم، بی‌سولفیت سدیم، بی‌سولفیت پتاسیم، بی‌سولفیت آمونیوم، متا بی‌سولفید سدیم، و متا بی‌سولفید پتایم، بوروهیدرید سدیم و ... .

البته ناگفته نماند که استفاده از بوروهیدرید سدیم (NaBH4) به مابقی مواد ترجیح داده شده است چرا که این عامل کاهنده، علاوه بر کاهندگی می‌تواند گوگرد و سایر ناخالصی‌ها را حذف کند در حالی که کاهنده‌ای مثل بی‌سولفیت سدیم (NaHSO3) این ویژگی را ندارد.

همچنین در این اختراع سه نمودار جریان فرآیند برای تولید مواد مورد نظر ارائه شده است. برای نمونه به شکل 1 توجه فرمایید:

دیاگرام تولید اتیلن

در این شکل عددهای داخل خانه‌ها عبارتند از:

 • گرمایش (heating)
 • آبگیری (dehydration)
 • بازیابی حرارت (heat recovery)
 • فرونشاندن (quench)
 • فشرده سازی (compression)
 • خنک کننده (cooling)
 • خشک کردن (drying)
 • خالص سازی (purification)

طبق این شکل می توانیم مراحل فرایند را به ترتیب زیر بیان کنیم:،

       [1] در ابتدا خوراک اتانول مایع در یک کوره گرم و بخار اتانول تولید می‌شود؛

       [2] در مرحله‌ی بعد آبگیری شده و یک جریان بخار شامل اتیلن، آب، اتانول، اتانول تبدیل نشده و ناخالصی تولید می‌کند.

       [3] جریان بخار در ابتدا به یک دیگ بخار فرستاده می‌شود تا حرارت آن گرفته شود؛

       [4] در این مرحله، بخار را به داخل یک برج می‌فرستند تا با یک ماده قلیایی (A) مخلوط شود و سپس مایع قلیایی از پایین برج خارج می‌شود؛

       [5] سپس بخار را فشرده کرده؛

       [6] خنک کرده؛

       [7و 8] و قبل از ارسال به واحد خالص‌سازی (C3) آن را خشک می‌کنند.

با توجه به این اختراع، یک عامل کاهنده بعد از مرحله‌ی 2 اضافه می‌شود (آبگیری) و این عامل کاهنده بهتر است در مرحله‌ی 4 و قبل از مرحله‌ی 7 اضافه شود. همانگونه که قبل‌تر هم گفته شد، بهتر است از عامل کاهنده‌ی NaBH4 استفاده شود.

 • بیشتر بخوانید: تولید اتیلن از اتانول (بخش اول)

توجه، توجه!

اغلب مقالات و پتنت‌ها دارای مکانیسمی تقریباً مشابه بودند و عمده تفاوت آن‌ها استفاده از کاتالیزورهای مختلف و یا بهینه سازی کاتالیست‌ها برای بالا بردن راندمان واکنش، بود. به عنوان نمونه در دو مقاله داریم:

1) Production of Ethylene from Hydrous Ethanol on H-ZSM-5 under Mild Conditions.

تولید اتیلن از اتانول آبدار با کاتالیست H-ZSM-5 و تحت شرایط ملایم:

تولید اتیلم از اتانول

طبق واکنش‌های:

واکنش تولید اتیلن

2) A high surface area mesoporous γ-Al2O3 with tailoring texture by glucose template for ethanol dehydration to ethylene.

یک کاتالیست گاما-آلومینای مزوپروس (یعنی اندازه منافذ آن یک حد خاصی باشد) با سطح تماس زیاد با بافت اصلاح شده توسط بستر کلوگز جهت آبزدایی اتانول به اتیلن.

کاتالیست تولید اتیلن از اتانول

خوب تو انجا بخش دوم هم به اتمام میرسه ولی اگه خودتون خواستید بیشتر بخونید می‌تونید به لینک زیر مراجعه کنید:

[1] https://scholar.google.com

 

پشتیبانیپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileTE_1680325_2392.zip2.9 MB

تولید اتیلن از اتانول (بخش اول)

تولید اتیلن از اتانول (بخش اول)   در این بخش قصد داریم تا نحوه‌ی تولید اتیلن از اتانول را با هم بررسی کنیم. این بخش از دو قسمت تشکیل شده که تو قسمت اول مقاله‌ای با موضوع "آبگیری (آبزدایی) از اتانول برای تولید اتیلن (Dehydration of Ethanol to Ethylene) " رو ترجمه و بررسی کردیم. امیدوارم که این متن براتون مفید باشه؛ پس با ما همراه باشید:   آبگیری (آبزدایی) از اتانول برای تولید اتیلن این مقاله مر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 500 تومان

تحقیق درباره آلاینده های هوا

تحقیق درباره آلاینده های هوا   تحقیقی کامل و نسبتاً جامع درباره‌ی انواع آلاینده‌های هوا و استانداردهای آن‌ها . Word + Pdf ... قابل ویرایش! 14 صفحه!   در این تحقیق انواع آلاینده‌های هوا و استانداردهای آن‌ها شرح داده شده است و اثرات هر کدام نیز ذکر شده است. در ادامه فهرست مطالب و صفحاتی از این تحقیق را مشاهده فرمایید : تاثیر آلودگی هوا بر انسان‌ها: مساله آلودگی هوا اگر یکی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

گزارش کار آزمایش اسیلوسکوپ

گزارش کار آزمایش اسیلوسکوپ   گزارش کار کامل آزمایش اسیلوسکوپ از سری آزمایش های آزمایشگاه فیزیک پایه 2 Word + Pdf ... قابل ویرایش! 11 صفحه!   در این گزارش‌کار نحوه‌ی کار دستگاه به همراه مطالب مورد نیاز درباه‌ی دستگاه اسیلوسکوپ شرح داده شده است و سپس شرح آزمایش و محاسبات! در ادامه می‌توانید بخشی از این گزارش‌کار و نمونه‌ای از صفحات آن را مشاهده فرمایید: ملاحظات نظری دستگاه اسیلو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,000 تومان

تحقیق درباره نانو ذرات (تاریخچه، روش های تهیه و کاربردها)

تحقیق درباره نانو ذرات (تاریخچه، روش های تهیه و کاربردها)   تحقیقی کامل درباره‌ی نانو ذرات که در آن به بررسی کامل نانو ذرات، روش‌های تولید و   کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف می‌پردازد . Word + Pdf ... قابل ویرایش ! 35 صفحه !   در این تحقیق به طور مفصل و جامع به بررسی نانو ذرات و روش‌های تولید آن‌ها و همچنین کاربردهای آن‌ها در صنایع مختلف از جمله صنایع دارویی پرداخته شده است. در ادامه فهرست و بخشی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

تحقیق درباره شیرهای پروانه ای

تحقیق درباره شیرهای پروانه ای   تحقیقی جامع و کامل درباره‌ی شیرهای پروانه‌ای و همچنین شیرهای پروانه‌ای ساخت شرکت Foxboro Word + Pdf ... قابل ویرایش ! 34 صفحه !   تحقیقی شامل تمام جزئیات مربوط به شیرهای پروانه‌ای اعم از تعاریف، اصطلاحات، تقسیم‌بندی‌ها، استانداردها و ... . در ادامه می توانید بخشی از مطالب و فهرست کامل این تحقیق را مشاهده فرمایید :  تقسیم‌بندی شیرهای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان